Богдан Буяк знову ректор Тернопільського національного педагогічного університету. 25 червня під час другого туру виборів він отримав 301 голос. Натомість Ірина Задорожна, яка змагалась з ним, набрала 230 голосів. 

І поки всі офіційно чекають призначення нового і не дуже ректора, університет проходить через непростий період та намагається відновитися після останніх гучних скандалів.

Так, початок запеклих дискусій навколо Богдана Буяка і виборчого процесу припадає на 2022 рік, коли в університеті відбувалися вибори ректора. Серед кандидатів на посаду тоді були сам Богдан Буяк, який уже обіймав цю посаду, а також Володимир Місько — декан історичного факультету університету. Вибори супроводжувалися активною боротьбою двох кандидатів за підтримку викладачів і студентів. Перемогу здобув Богдан Буяк, проте не всі залишилися задоволені результатом. Обговорення щодо прозорості та законності виборчого процесу тривали й після оголошення підсумків.

Володимир Місько, коли оголосили вибори, був на службі в Збройних силах України, тому зазначив, що не міг слідкувати за процесом особисто. Відтак, звинуватив Буяка у порушеннях виборчого процесу і подав позов до суду з вимогою визнати вибори такими, що не відбулися. 

На суді, який тривав майже три години, свідки розповіли, що важливі документи для виборів не були затверджені на засіданні вченої ради 27 вересня 2022 року і без цих документів вибори не можна вважати законними. 

скрін: Суспільне.Тернопіль 

Свою думку стосовно минулих виборів прокоментував і колишній ректор університету Володимир Кравець. В інтерв’ю сайту «Тернополяни», він зазначив, що сама процедура голосування була чесною, але підготовка до неї викликала питання. Також додав, що організаційний комітет і виборча комісія були сформовані дуже однобоко на користь Буяка, який розставляв своїх друзів і колег. Через це другий кандидат отримав менше шансів.

«Велика вина тут лежить на Міністерстві освіти. Якщо ректор балотується на посаду, він повинен тимчасово залишити посаду під час виборів, щоб не використовувати адмінресурс. Але Міністерство цього не врахувало», — пояснив Кравець.

Вже за кілька днів після суду в мережі з’явився новий гучний скандал у дисертації ректора ТНПУ Богдана Буяка знайшли плагіат на 400 сторінках. А саме колишня співробітниця університету Ірина Чайка звинуватила ректора Буяка у викраденні текстів з робіт інших науковців та студентських рефератів для своєї докторської дисертації. Пізніше ці звинувачення підтвердила і координаторка антиплагіатної платформи ініціативи «Дисергейт» Світлана Благодєтєлєва-Вовк.

В університеті на закиди відреагували, проте зазначили, що відео зроблене необ’єктивно і не враховує думку ректора. Також наголосили, що судова експертиза була зроблена тільки на основі матеріалів однієї сторони і тому є не повною. 

Згодом в університеті почалося звільнення працівників. Почали ширитися чутки про репресії з боку Богдана Буяка.

«Було несприйняття багатьох людей, які висловлювали свої зауваження до його роботи. Декому створили такі умови, що вони були вимушені піти. Десь 20 людей пішло у інші вузи Тернополя. Там нам дякують за хороші кадри», – прокоментував ситуацію академік, доктор педагогічних наук Володимир Кравець.

Врешті-решт у 2024 році Богдана Буяка звільнили за рішенням кількох судів. Зокрема, Тернопільський окружний адміністративний суд визнав вибори ректора Тернопільського педуніверситету такими, що не відбулися. 

Тимчасово виконувати обов’язки ректора до 28 квітня 2025 року став колишній керівник вишу Володимир Кравець. Цього ж року і він потрапляє у гучний скандал через сексистські висловлювання під час лекцій, що викликало хвилю обурення серед студентів і громадськості. 

 «Я сказав дві речі, за які мене звинуватили у сексизмі. Перше – що психологія чоловіка і жінки – різна. Це доведено всіма світилами психологічної науки, починаючи від Фройда. Друге – що молодих дівчат треба виховувати так, щоб вони завжди думали про можливі наслідки своєї не завжди тяжкої поведінки», – сказав «Тернополянам»  Володимир Кравець.

Усі ці події завдали шкоди репутації університету, особливо в той час, коли в МОН обговорювали можливе об’єднання вишів у містах із населенням до 350 тисяч осіб. Тернопіль підпадав під ці плани, і напружена ситуація в університеті могла стати додатковою підставою для його злиття з іншим закладом.

Проте, попри всі скандали і рішення судів, Богдан Буяк не зупинився. Він знову взяв участь у виборах ректора — і знову переміг у червні 2025 року. У своїй виборчій програмі Богдан Буяк робив ставку на знайомі обіцянки — стабільність, розвиток, підтримку молоді. Він говорив про нові проєкти, партнерства з іноземними університетами і навіть обіцяв покращити атмосферу в колективі. Особливу увагу приділив «цінностям університетської спільноти». Він говорив про академічну доброчесність, повагу до викладачів і студентів. Закликав до єдності та взаємопідтримки.

Тепер саме Богдан Буяк відповідає за те, як працюватиме Тернопільський педуніверситет у найближчі роки. Після всіх судів, скандалів і обговорень ситуація трохи заспокоїлась — принаймні зараз у публічному просторі нових конфліктів немає. Це дає надію, що університет зможе повернутись до нормальної роботи й почати розвиватися. 

А як ви вважаєте, чи зможе Богдан Буяк виправдати довіру і дійсно змінити ситуацію в університеті на краще?