Депутати та чиновники різних рівнів на Тернопільщині продовжують потрапляти у гучні скандали, пов’язані з корупцією. Це не поодинокі випадки, а серйозна проблема, яка вже давно є у місцевій владі. Замість того, щоб працювати для людей, вони використовують свої посади, щоб красти та збагачуватися. “Відкати”, хабарі, розподіл грошей за своїми — це стало звичайною справою. На виборах нам гарно розповідали про прозорість і розвиток, а в реальності отримали класичний набір, а саме нові схеми та зловживання владою. І в кабінетах, де мали б приймати рішення для громади, давно діє інше правило — “головне не спалитись”.

Ми проаналізували усі резонансні випадки з участю представників влади Тернопільщини, які викликали суспільне обурення та показали, що реальні зміни в системі назріли давно.

Багажник, встелений грошима: затримали директора комунального підприємства Тернопільської облради Романа Книша

Руки на капоті, а в багажнику — справжній “скарб”: купа грошей, які керівник комунальної установи Тернопільської облради, здається, вирішив “заробити” чесним шляхом. Ці фото з затримання кілька днів тому оприлюднила Тернопільська обласна прокуратура. Відомо, що йдеться про керівника комунальної установи Тернопільської обласної ради “База спеціального медичного постачання” Романа Книша. Чоловіка підозрюють у хабарництві. 

Пан Роман вирішив, що його посада це не лише відповідальність, а ще й чудова можливість підзаробити. За версією слідства, він вимагав у місцевої підприємниці 50 тисяч гривень за “допомогу” в оренді комунального приміщення. Схема класична, чоловік пообіцяв вплинути на службових осіб Тернопільської облради, організувати аукціон, подати документи без перешкод і навіть забезпечити перемогу. І все це за скромну суму. Оренда, за словами чиновника, була можлива тільки за однієї умови — гроші наперед. Але замість очікуваної угоди посадовця затримали просто під час передачі коштів.

Наразі вирішується питання про тримання його під вартою. Бізнес-підхід не спрацював. Тепер буде час усе переосмислити у в’язниці.


Сертифікати, пальне і готелі — тендер по-кременецьки, або як на хабарі затримали заступницю голови Кременецької РДА Аллу Злочевську

Депутатка Кременецької міської ради, яка ще й за сумісництвом заступниця голови РДА Алла Злочевська, вирішила, що якщо вже розвивати громаду, то нехай бізнес за це платить готівкою, пальним, путівками й подарунковими сертифікатами. Як встановили правоохоронці, чиновниця організувала схему, до якої залучила ще кількох посадовців і підприємців. 30 тисяч доларів — саме стільки, за версією слідства, коштувала допомога у вирішенні “питань” з орендою комунального майна на Кременеччині. 

Зокрема, в одному з епізодів йшлося про оренду нежитлового приміщення площею понад 3000 квадратних метрів. Підприємцю обіцяли перемогу в тендері за 5 тисяч доларів. Згодом, після отримання права оренди, почалися нові “прохання”, а саме 160 000 гривень — нібито за позитивне рішення міськради щодо ремонту, пальне — для службових потреб, подарункові сертифікати на десятки тисяч гривень, й навіть відпочинок у готельному комплексі.23 липня посадовицю затримали під час передачі чергового сертифіката на суму 25 тисяч гривень. Її взяли під варту із правом внесення застави в розмірі 240 тисяч гривень. Крім неї, підозри отримали ще троє посадовців органів місцевого самоврядування. Згодом журналістам Алла Злочевська прокоментувала, що у цій справі багато викривленої інформації.

Тікати з країни чи виїжджати я не збираюсь. Бо це єдиний спосіб висвітлити своє ім’я — іншого у мене немає. Кременчанка я не перший день, і до цього часу жодних гріхів за мною не було помічено. Щодо ширшого коментаря — на жаль, по слідству є заборона розголошувати певну інформацію. Обов’язково надам її, щойно завершать кримінальне провадження”, – розповіла Злочевська.

Алла Злочевська також підтвердила, що  її відсторонено від посади, за неї внесено заставу, тож наразі вона перебуває на свободі.

Тисяча доларів і обіцянка не заважати. Як голова Коропецької громади веде справи з підприємцями

Цегельна справа, це справа серйозна. А от і підхід до неї в окремих чиновників доволі комерційний. Голова Коропецької громади Микола Тимків, за версією слідства, вирішив, що підприємництво на території його громади має починатися не з документів, а з “бонусу” у тисячу доларів.

За словами правоохоронців, бізнесмен хотів викупити старий цегельний завод і взяти в оренду шмат землі для видобутку надр та виробництва цегли. Проте, голова громади пан Тимків, очевидно, вирішив, що за його благословення на розвиток виробництва варто заплатити готівкою. Бюджетно, всього 1000 доларів. Правоохоронці затримали його одразу після отримання всієї суми хабаря.

Розслідування справи завершено, обвинувальний акт направлено до суду. Якщо суд визнає посадовця винним, йому загрожує від п’яти до десяти років ув’язнення, конфіскація майна і заборона обіймати керівні посади.

Депутат Тернопільської облради “підтримав” воїна по-своєму. Вимагав хабар 

Ще один талановитий “благодійник” чекав свого часу у облраді. Депутат Олег Щиголь, який паралельно був головою постійної комісії з питань бюджету, пообіцяв посприяти військовослужбовцю у виділенні матеріальної допомоги, однак наполягав на тому, щоб після надходження коштів половину суми передали йому. Правоохоронці, звісно, не могли пропустити таку щедрість і затримали його “на гарячому”, прямо під час отримання грошей.

Після розслідування Спеціалізована антикорупційна прокуратура передала справу до Вищого антикорупційного суду. 27 серпня суд виніс вирок, де зазначалось, що депутата визнали винним у отриманні хабаря. Через угоду про визнання провини йому призначили штраф і зобов’язали сплатити благодійну допомогу.

“Оскільки злочин був не тяжким, збитків державі не завдано, а депутат повністю визнав свою провину і розкаявся, суд призначив максимальний штраф у розмірі 68 тисяч гривень та заборонив йому працювати на державних та місцевих посадах протягом 2 років”, — повідомили у САП.

За умовами угоди, пан Щиголь повністю визнав свою провину у кримінальному правопорушенні і зобов’язався перерахувати 405 тисяч гривень на підтримку Збройних сил України.

На зловживанні впливом викрито депутата та його спільника з Тернопільщини

Ще один депутат, який прославився гучним скандалом Іван Вишньовський з Іванівської громади. Чоловік після початку російсько-української війни підписав контракт зі Збройними Силами України та пішов на фронт. Повернувшись до цивільного життя, організував курси цифрової грамотності для мешканців громади. З початком повномасштабного вторгнення РФ знову повернувся до служби у ЗСУ.

Проте, далі біографія депутата не так вражає. Згодом він разом зі спільником вимагали гроші від військовослужбовця за те, щоб той міг і надалі проходити службу при ТЦК, а не був відправлений до зони бойових дій. Під час отримання 6000 доларів їх затримали.

“Оперативники Тернопільського управління Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції, управління стратегічних розслідувань та Департаменту військової контррозвідки СБУ встановили причетність командира взводу однієї з бригад ЗСУ, який також є депутатом однієї з територіальних громад, та його спільника до злочинних дій”, — повідомили у Департаменті внутрішньої безпеки Нацполіції.

Це лише частина історій, які стали відомими. Але скільки ще залишаються в тіні? Скільки “рішал” ще сидить у кабінетах поки триває війна. Найгірше те, що ми звикаємо до хабарів у конвертах, до “відкатів” за тендери, до того, що посади лише інструмент збагачення. Поки для одних війна,  час героїзму, жертовності й боротьби, для інших  зручна ширма для схем і кулуарних рішень. І найбільше в цій ситуації втрачає не бюджет, а довіра. Люди дедалі частіше відчувають себе обдуреними тими, хто голосував за зміни, а отримав цинізм вищого рівня.